zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Macbeth ovládne hrad

Marek Němec (Macbeth)

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Hlavní postava shakespearovské tragédie odhalí v úterý 28. Června 2022 od 20:30 hod své plány před prvními diváky v Královské zahradě Pražského hradu. Zahájí tak další sezónu Letních shakespearovských slavností, jejichž generálním partnerem je skupina PPF. Na Macbetha postupně naváží premiérové novinky Koncert pro Mr. Shakespeara a Sen noci svatojánské, a dále reprízy magické komedie Bouře, Zimní pohádky nebo Hamleta.

Přestože by se napětí před úvodní premiérou dalo krájet, atmosféra v zákulisí je natěšená. Je jasné, že herci už se nemohou dočkat diváků. Noční zkoušky byly náročné, a fakt, že budou představení začínat ve 20:30 hod, kdy je venku ještě světlo, si nikdo nedovede představit. Výjimkou je Lenka Krobotová, která není na Letních shakespearovských slavnostech nováčkem. V roce 2015 si zahrála roli paní Kapuletové v Romeovi a Julii, o čtyři roky později alternovala s Petrou Špalkovou Hermionu v Zimní pohádce. V letošní premiéře hraje po boku Marka Němce Lady Macbeth. „Je to nádherná role v jedné z nejlepších Shakespearových her, kterou prostě nešlo odmítnout. Temnota té postavy je herecky velmi lákavá, protože každý z nás má v sobě temné stránky a démony, ale hledá hranice, co to je se nebát, a kdy a jak dát věcem volný průchod. Na takovou výzvu se těším. Navíc mě láká i velké jeviště a venkovní prostor,” říká Lenka Krobotová alias Lady Macbeth.

Každý má v sobě svého Macbetha
„Macbeth byl první titul, který mě napadl, když jsem dostal od LSS nabídku na režii. Z celého Shakespearova díla je mi tato hra nejbližší. Uvědomil jsem si, že není tak zajímavé sledovat něčí cestu vzhůru, ale mnohem víc mě fascinuje cesta na dno a temná zákoutí lidské duše. A každý někdy pocítí touhu pustit se za lákadlem zla,” přibližuje svůj výběr režisér Jakub Krofta. Lenka Krobotová byla jeho první režijní volbou. „Teprve k ní jsem hledal odpovídajícího představitele Macbetha. Jsem šťastný, že nabídku přijal právě Marek Němec. Myslím, že dohromady tvoří úžasně autentický a silný pár, který diváky dokáže pořádně vyděsit!”
A čarodějnice? „Ty tam musí být! V naší inscenaci jsou to muzikantky, provokatérky – inscenace je tak trochu jejich koncertem. Texty čarodějnic jsou částečně zhudebněny a interpretovány za živého doprovodu saxofonu, klarinetu, violoncella a bicích. Naše čarodějnice chtějí hlavně provokovat, aby se svět otáčel a nezastavil se na místě. A to se jim v případě Macbetha podaří. Jestli to skončí dobře nebo špatně, to už je jim nejspíš dost jedno, hlavně aby nebyla nuda,“ dodává režisér Krofta.

Nejtemnější noc ze všech
Už v dramaturgii hry je zakotven fakt stmívání, které paralelně s představením probíhá, atmosféra se stává čím dál tím temnější, tak jak se příběh tyrana propadá do temné noci. A ještě temnější noc nastane pro ty, kdo si včas nekoupí své vstupenky a na letošní Slavnosti se tak nedostanou.
Doporučujeme všem zájemcům na nic nečekat a koupit si vstupenku dříve, než bys řekl Shakespeare! Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a nebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz. O aktualitách jsou diváci informováni také prostřednictvím Instagramu a Facebooku.

27.6.2022 17:06:30 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Muž Dvojhvězdy (Otáčivé hlediště)

Články v rubrice - Zveme ...

Cirk La Putyka uvede světovou premiéru představení BOOM

BOOM

Soubor Cirk La Putyka uvede 4. srpna na prestižní skotské divadelní přehlídce Edinburgh Festival Fringe světov ...celý článek


Divadelní open-air představení v zahradě kláštera Broumov

Open-air představení v zahradě kláštera Broumov

Ve dnech 11. až 14. srpna 2022 se v zahradě broumovského kláštera odehraje 2. ročník unikátních open-air předs ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 32. týden

Na plovárně s Marií Rottrovou

Country Music: V rodinném kruhu (6/9)
Válka ve Vietnamu dělí Ameriku, ale noví interpreti přinášejí další s celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 32. týden

Pýcha a vášeň

Pýcha a vášeň
Láska k ženě přenáší hory, láska ke svobodě přepravuje veliká děla. Cary Grant v hlavní roli celý článek

další články...