zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 32. týden

Prodaná nevěsta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Prodaná nevěsta
aneb Pojď domů, ona brečí. Národní opera trochu jinak. Kultovní inscenace Studia Ypsilon (2015). Hrají: M. Eben, J. Kretschmerová, J. Lábus, J. Synková, J. Jiráň, M. Kořínek, P. Vacek, P. Vršek a další. Divadelní režie J. Schmid. Kamera D. Marek. Televizní režie A. Kisil. Slavná opera Bedřicha Smetany na libreto Karla Sabiny, jak ji hraje venkovský soubor, kterému se do toho ovšem sem tam připlete Jakobín Antonína Dvořáka, a hlavně situace ze života členů tohoto souboru.
Jeníkův dobrý původ jako kapitál čili jak výhodně a včas prodat nevěstu a ještě se stát správcem. Všechno se sice trochu poplete, jelikož se hraje s Antonínem Dvořákem v patách, ale nakonec to dopadne, jak v Prodance má...
Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale premiéru měla tato inscenace v červnu roku 1996. Od té doby se hraje a o diváky není nouze. A je to logické, protože představení si zachovávají pořád svoji hravost, vtip a úžasnou energii. Prodaná nevěsta v Ypsilonce je jedna z těch inscenací, kterou všechny těší hrát a rádi se při ní každý večer setkávají.
Vysílání: 08.8., 20.15 hod., ČT art

To byl Jiří Sovák
Na velkého herce a mimořádného člověka vzpomínají A. Schmitzerová, M. Horníček, S. Zázvorková, J. Bohdalová, J. Štěpnička a další (2000). Režie P. Křemen. Dokument přibližuje slavného herce ve chvílích pracovních i čistě soukromých. Legendu českého divadla, filmu a televize Jiřího Sováka stačí připomenout několika tituly: Světáci, Marečku, podejte mi pero!, seriály Chalupáři, Arabela, Byli jednou dva písaři... Vzpomínky hereckých kolegyň J. Bohdalové či S. Zázvorkové nebo režisérů I. Paukerta, F. Filipa a V. Vorlíčka, stejně jako jeho věrného druha Miroslava Horníčka a manželky Anny, jsou doprovázeny spoustou archivního materiálu.
Vysílání: 09.8., 21.10 hod., ČT art

Voskovec & Werich, paralelní osudy (3/3)
Od poloviny 60. let do roku 1981 (2012). Kamera D. Marek. Scénář a režie A. Kisil. Závěrečný díl trilogie o paralelních životech Jiřího Voskovce a Jana Wericha přináší kromě korespondence a unikátních dokumentů řadu ukázek z filmových rolí, které oba vytvořili, i z filmů, které jsme u nás neměli nikdy možnost vidět. Je to doba, kdy Jiří Voskovec spolupracuje na divadle mimo jiné i s velkým režisérem Peterem Brookem, účinkuje v divadelním muzikálu Cabaret anebo ve filmu Bostonský škrtič, zatímco Jan Werich točí televizní filmy a posléze netočí ani necestuje. Třetí díl cyklu zachycuje dobu od šedesátých let přes okupaci Československa roku 1968 i poslední setkání obou přátel ve Vídni a autentické pocity obou velikánů naší divadelní a filmové historie.
Vysílání: 14.8., 21.40 hod., ČT art

1.8.2022 11:07:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Devět křížů (Městské divadlo brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 40. týden

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

AKT
Tradiční seminář seznámí diváky s nejzákladnějšími fakty o Járovi Cimrmanovi a následná hra ukáže, jak ...celý článek


Divadelní tipy 41. týden

R. Holub a B. Hrzánová (Ženitba)

Péče o duši: Příběhy duše a práce (1/9)
Známý herec, průvodkyně turistů a nezaměstnaný básník prozrazují, j ...celý článekČasopis 40 - sekce

OPERA/ TANEC

Nová dimenze Baletu NdB

Balet NdB 2

Od počátku letošní sezony se na půdě Baletu Národního divadla Brno zrodil dlouho připravovaný a jedinečný proj celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Gérard Depardieu

Gérard Depardieu (Rasputin)

Rasputin
Gérard Depardieu jako osudový muž carské rodiny Mikuláše II. Francouzsko-ruské historické drama (2 celý článek

další články...