zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 4. týden

Cirkus Kludský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jany Preissové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je významná herečka, která zanedlouho oslaví 75. narozeniny (2012). Režie P. Vantuch. Váženým hostem Jaromíra Hanzlíka bude jedna z nejpůvabnějších českých hereček, která o sobě ale říká, že nejraději hraje v rozhlase, protože tam ji není vidět – Jana Preissová. Herečka původem z Rokycan nepochází z umělecké rodiny, ovšem její rodiče milovali hudbu i divadlo. To se nakonec ukázalo klíčové pro její další kariéru. Nejprve však chtěla být letuškou. Přesto nakonec udělal zkoušky na DAMU, zvykla si i na život v Praze a stala se herečkou. Své první angažmá dostala v Divadle Na zábradlí v roce 1970, filmovou premiéru měla dokonce o dva roky dříve ve filmu Klec pro dva, ovšem známá se stala ten samý rok díky filmu Jiřího Menzela Rozmarné léto. Od té doby dostávala samé zajímavé role a tak není divu, že si zahrála i v nadčasových filmech – Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Jana Preissová je i držitelkou Českého lva.
Vysílání: 04.2., 09.35 hod., ČT1
Opakování: 10.2., ČT1

Cirkus Kludský
Nostalgické i hořké vzpomínky na světoznámý cirkus, jenž zažíval svůj zlatý věk v předválečné éře (1967). Režie D. Holub. Rodina Kludských stále patří v cirkusovém světě k pojmům a její působení v manéžích nezlomila ani druhá světová válka, ani následné zestátnění cirkusů a varieté. Zlatou éru cirkusu Kludský ovšem uzavřela již hospodářská krize v první polovině třicátých let, kdy nezbyly finance ani na krmení zvířat a ta následně musela být odprodána. V předchozích letech se však podnik těšil světovému renomé zejména díky legendární drezúře 24 cvičících slonů, kteří nakonec vytvořili pyramidu. To bylo největší číslo života Karla Kludského, které v dokumentárním snímku z roku 1967 oživily společně s dalšími hořkosladkými okamžiky života na kolečkách vzpomínky jeho syna. Ten dlouhá poválečná léta prožil v nedobrovolném odloučení od zvířat a manéží. Až v šedesátých letech byl doceněn a státním vyznamenáním stvrzen nejen jeho přínos českému cirkusovému umění.
Vysílání: 05.2., 18.55 hod., ČT2

Dnes večer hraju já: Karel Höger (5/7)
Nestárnoucí umění vynikajícího herce, jak se uchovalo v archivu ČT. Nový seriál věnovaný výjimečným osobnostem českého divadla a filmu. Provází V. Preiss. Připravila A. Berková (Premiéra). Jedním z nejuznávanějších českých filmových a divadelních herců všech dob je bezpochyby Karel Höger. Jeho doménou byli hrdinové, kteří se dostávají do složitých situací, protože nechtějí vzdát zápas o pravdu, vlastní život anebo o vlastní důstojnost. Zahrál si je především v Národním divadle ve slavné éře Otomara Krejči, ale také před filmovou kamerou. Jedním z nich byl jeho Willy Loman v divadelní inscenaci slavné hry A. Millera Smrt obchodního cestujícího. Průřez touto inscenací se dochoval na unikátním filmovém záznamu. Mimořádné postavy vytvořil také v televizi. Namátkou jmenujme legendární televizní inscenaci Romeo a Julie na konci listopadu, kde byla jeho partnerkou Dana Medřická.
Vysílání: 02.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.2., ČT art

16.1.2023 09:01:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 13. týden

Cirkus Kludský

Úsměvy Jany Hlaváčové
Hostem J. Hanzlíka je významná herečka, která nedávno oslavila 85. narozeniny (2001). ...celý článek


Divadelní tipy 14. týden

Cirque du Soleil: Kurios

13. komnata Alexandry Myškové
Česká herečka, režisérka a divadelní pedagožka, přišla v mládí o malého syna, ...celý článekČasopis 12 - sekce

HUDBA

Cory Wong poprvé vystoupí v Česku

Cory Wong (Foto: Galen Higgins)

Americký hudebník Cory Wong vystoupí 20. července 2023 na brněnském Mendlově náměstí. Několikanásobný nominant celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 14. týden

Fair play

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je celý článek

další články...