zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Život Karla Svobody očima jeho syna

Karel Svoboda – Šťastná léta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karel Svoboda – Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Dokumentární snímek prostřednictvím rodinných a televizních archivů a výpovědí blízkých spolupracovníků zachycuje skladatelova nejúspěšnější tvůrčí léta (2020). Režie P. Klein Svoboda.
Karel Svoboda se vždy těšil veřejnému zájmu, ale jakým člověkem byl v soukromí? Lze s odstupem času divákům více odkrýt jeho osobnost? Dokument zmapuje nejplodnější období profesionálního, ale i osobního Svobodova života – období, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě archivních záznamů a rozhovorů s jeho blízkými spolupracovníky a přáteli diváci poprvé uvidí i soukromé archivní záběry, které pomohou lépe osvětlit skladatelovu osobnost.

Nejkrásnější, a zřejmě opravdu jediné šťastné období života Karla Svobody, odstartovalo počátkem 60. let, poté, co založil skupinu Mefisto. Mohl tvořit pro nejpopulárnější české zpěváky a přes všechny těžkosti byla společenská atmosféra nabitá nadějemi a radostí ze života. V roce 1968 složil Svoboda hit Lady Karneval, s níž Karel Gott zaujal na festivalu v brazilském Rio de Janeiru. Oba Karly znal náhle celý svět a mohli i v následujících letech působit v zahraničí.
Dařilo se mu i v soukromí: o rok později se oženil se svou krásnou přítelkyní Hanou Bohatovou, kterou přátelé přezdívali Šiška. Narodili se jim dcera Jana a syn Petr a středočeské Jevany se proměnily v malý soukromý ráj. Nejbližší přátelé Svobody, Karel Gott a Jiří Štaidl, to měli k sobě blízko – coby kamenem dohodil. Karel si vybudoval ve své vile tvůrčí zázemí, žil obklopený láskou a skládal jeden hit za druhým. Mnozí ho znali jako rodinného přítele, se kterým je legrace a který nezkazí žádnou zábavu. Měl před sebou více než dvacet let plodného uměleckého života, který počátkem 90. let dramaticky ukončila tragédie. Jeho krásné ženě lékaři neuměli pomoci, a když v roce 1993 zemřela na rakovinu, cítil se Svoboda najednou jako bezruký. Zachvátilo ho zoufalství, stesk a beznaděj, z nichž se však dokázal „vypsat“. Temné hloubky a dramatické zvraty se zřetelně prosazují do jeho hudby z tehdejšího období, která vykrystalizovala v kompaktní celek. Zrodil se první původní český muzikál Dracula, který na podzim roku 1995 sklidil fenomenální úspěch a odstartoval novou éru české jevištní tvorby. Život však ke Karlu Svobodovi nebyl ani v následujícím období milosrdný a nakonec zvolil na sklonku ledna roku 2007 dobrovolný odchod ze světa.
Vysílání: 01.4., 21.20 hod., ČT1

13.3.2023 15:03:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Houslový virtuos Petar Markoski míří do Prahy

Petar Markoski

Skutečné houslové mistrovství předvede houslový virtuos, skladatel a zpěvák makedonského původu Petar Markoski celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...