zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Carmina Burana ze Zakázaného města
Proslulou kantátu Carla Orffa, od jejíž světové premiéry uplynulo letos 85 let, zpívají A. Garifullinová, L. Tézier a T. Spence. Dále zazní skladby S. Rachmaninova, L. Tchien-Chua, M. Richtera v podání D. Trifonova, M. Samuelsenové, Vídeňské pěvecké akademie, Šanghajského Jarního dětského sboru, Šanghajského symfonického orchestru pod taktovkou Longa Jüa. Ze Zakázaného města v Pekingu budete sledovat večerní koncert, na kterém v podání Šanghajského symfonického orchestru zazní skladby Liou Tchien-Chua Jarní noc, Maxe Richtera Listopad s houslovým sólem (Mari Samuelsen), Rachmaninovův druhý klavírní koncert (ruský pianista Daniil Trifonov) a kantáta Carla Orffa Carmina Burana, jejíž české přebásnění vytvořila Anna Kareninová.

Carmina Burana byla složená na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých básní a písní, které byly sepsány kolem roku 1230 v bavorském klášteře Benediktbeuern, latinsky Buranum. Z více než 200 původních textů, které byly psány v různých jazycích (staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky), vybral německý skladatel Carl Orff (1895–1982) pouze některé a vkomponoval je do scénické kantáty, která byla součástí trilogie zvané Trionfi, jejíž další díly měly názvy Catulli Carmina a Trionfo di Afrodite.
Cyklická skladba o 24 částech Carmina Burana, která byla poprvé uvedena 8. června 1937 ve Frankfurtské opeře v režii Oskara Wälterlina, vyžaduje rozsáhlý vokální a orchestrální aparát. Jsou tam sólové hlasy – soprán (Aida Garufullinová), tenor (Toby Spence) a baryton (Ludovic Tézier), smíšený i dětský sbor a symfonické těleso s rozšířenou sekcí bicích. Pojednává o stále se otáčejícím kole vrtkavé Štěstěny, jarní obnově přírody, obsahuje písně milostné i pijácké, neopomine poživačné obžerství. Jednotlivé části mají názvy: Štěstěna, vládkyně světa, Přišlo jaro, Na palouku, V hospodě, Království lásky, Blazinflor a Helena. V závěru večerního koncertu uslyšíte čínskou lidovou Píseň o květu jasmínu v podání Šanghajského Jarního dětského sboru a dalších účinkujících.
Vysílání: 27.8., 20.15 hod., ČT art

15.8.2022 12:08:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Devět křížů (Městské divadlo brno)

Články v rubrice - Z éteru

Štefan Margita Gala 60

Štefan Margita Gala 60

Štefan Margita Gala 60
Slavnostní koncert k životnímu jubileu významného operního pěvce (2017). Spoluúčinku ...celý článek


Horowitz v Moskvě

Horowitz v Moskvě

Horowitz v Moskvě
Nekorunovaný král pianistů 20. století se po více než 60 letech vrátil do nesvobodou sužo ...celý článek


Dokumentární portrét Dagmar Peckové

Dagmar Pecková

Stoptime Dagmar Peckové
Dokumentární portrét mezinárodně uznávané mezzosopranistky a nepřehlédnutelné osobn ...celý článekČasopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Den architektury otevře veřejnosti unikátní stavby

Důl Františka Josefa (Kladno)

Příští pátek se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhne program festivalu Den architektury. celý článek

další články...