zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Backstage: Beyond Vibrations

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Backstage: Beyond Vibrations
Jak vznikalo komponované baletní představení z děl tří významných současných choreografů zaznamenala na prknech historické budovy Národního divadla režisérka Renata Šáchová. Krzysztof Pastor, původem z Polska, vytvořil své dílo Moving Rooms pro Nizozemský národní balet v roce 2008 a nyní osobně přijel do Prahy titul se souborem Baletu Národního divadla nastudovat.

Nizozemský choreograf Hans van Manen, žijící legenda, přináší ve svém díle Frank Bridge Variations dotek čistoty a elegance. Choreografii vytvořil pro Nizozemský národní balet v roce 2005. Van Manen evokuje podmanivý vesmír harmonie a krásy, jež jsou pro něho typické. Postavy na jevišti kreslí křivky, kruhy a spirály. Pět párů tanečníků osciluje mezi ladností plynulého pohybu a dynamikou. Hudba Benjamina Brittena je konejšivá i zneklidňující a nenechá diváka v klidu.
Posledním dílem nového baletního triptychu je opus uznávaného německého tvůrce Marca Goeckeho Fly Paper Bird k Páté symfonii Gustava Mahlera. Choreografie vznikla v roce 2021 pro Vídeňský státní balet.
Vysílání: 26.2., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 27.2., ČT art

26.2.2024 15:02:16 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Časopis 10 - sekce

DIVADLO

Pouť Krále Leara z Celetné…

Král Lear (Divadlo v Celetné)

Poslední únorovou neděli můžete v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Ka celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Carlos Reygadas: Přítomnost

Z přebalu knihy Přítomnost

V knize Přítomnost, která právě vychází v Nakladatelství AMU, přichází výrazný mexický režisér Carlos Reygadas celý článek

další články...