zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 21. týden

Leonardo DiCaprio  (Vlk z Wall Street)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vlk z Wall Street
Peněz a drog není nikdy dost. Leonardo DiCaprio v roli burzovního makléře Jordana Belforta, proslulého podvodníka a bouřliváka z Wall Street. Americký snímek nominovaný na pět Oscarů (2013). Dále hrají: J. Hill, M. Robbieová, M. McConaughey, K. Chandler, J. Bernthal, J. Dujardin a další. Režie Martin Scorsese. V tvorbě legendárního režiséra Martin Scorsese lze opakovaně vnímat tematiku společenského vzestupu a pádu (Zuřící býk, Casino, Gangy New Yorku). V případě snímku Vlk z Wall Street se jedná o vzestup a pád burzovního makléře Jordana Belforta. Ten svůj bouřlivý životní příběh zaznamenal ve stejnojmenné autobiografické knize, která se stala předlohou filmu. Děj se odehrává během divokého období 90. let, kdy Belfort zakládá vlastní makléřskou společnost Stratton Oakmont. Na prodeji podvodných akcií dokáže vydělávat milióny dolarů, které vzápětí roztáčí za svůj rozmařilý život v luxusu. V jeho kancelářích probíhají bujaré večírky, na nichž se běžně defilují nahé prostitutky, ve velkém se šňupe kokain a prolévají potoky šampaňského. Jeho životní styl však začíná drogová závislost ovládat čím dál víc a zároveň se ocitá v hledáčku dotěrného komisaře FBI, který se ho snaží usvědčit z podvodů s cennými papíry a praní špinavých peněz. Hlavní roli v tomto provokativním a zároveň neuvěřitelně zábavném snímku ztvárnil Leonardo DiCaprio, jenž byl za svůj herecký výkon oceněn Zlatým glóbem a nominován na Oscara.
Vysílání: 23.5., 23.20 hod., ČT2

Sváteční vyjížďka
Bláznivá a zdánlivě bezcílná jízda přes Římskou riviéru svede dohromady bezstarostného řidiče se zastydlým studentem práv a jejich životy navždy změní směr. Rozevlátého šoféra kabrioletu v oceňované italské road movie (1962) ztvárnil legendární komik Vittorio Gassman. Dále hrají: J.-L. Trintignant, C. Spaaková, C. Gora, A. Vadimová a další. Scénář a režie Dino Risi. V polovině srpna se koná svátek Ferragosto, který většina Italů slaví tak, že zavře krám a vyrazí na venkov nebo k moři. A právě v takový rozpálený den křižuje Bruno (Vittorio Gassman) liduprázdný Řím a shání telefon. Narazí na zakřiknutého vysokoškoláka Roberta (Jean-Louis Trintignant), který celé léto sedí nad právnickými skripty, a vytáhne ho ven na skleničku aperitivu. Z krátké zajížďky se ovšem rychle stává neřízený dvoudenní výlet po Římské riviéře až do Toskánska, plný šíleného předjíždění v úzkých zatáčkách, rozhlížení se po krásných ženách a všemožných eskapád při každém vystoupení z Brunova kabrioletu Lancia Aurelia Spider. Přes počáteční nesympatie a následné okouzlení velkohubým a bezstarostným řidičem si ovšem Robert stále více uvědomuje tragičnost svého nového přítele a skrze něj i své vlastní bezútěšné vyhlídky. Režisér snímku Dino Risi se proslavil jako tvůrce italských komedií s ostnem společenské kritiky. Ve svém ranějším díle dává Risi do kontrastu dva povahově rozdílné hrdiny, přes jejich upjatost či dětinskost však ani jednomu nestraní. V jistém smyslu představuje setkání Bruna a Roberta střet generací, fanfarónské lehkomyslnosti 50. let, kdy se poválečná generace mohla poprvé zhluboka nadechnout, a nastupující generace 60. let, vychovávané uprostřed tržního kapitalismu a v honbě za kariérou. Svá nejslavnější díla natočil Risi právě s italským komikem Vittorio Gassmanem, který se stal jednoznačnou tváří režisérových tragikomických postav. Sváteční vyjížďku (1962) uvádí Česká televize v nově zrestaurované verzi a s původním barrandovským dabingem, se kterým byl film před více než padesáti lety promítán v československých kinech.
Vysílání: 28.5., 14.05 hod., ČT2

Američan
Čím kdo zachází, tím i schází. George Clooney v titulní roli amerického thrilleru (2010). Dále hrají: V. Placidová, T. Reutenová, P. Bonacelli, J. Leysen, I. Björklundová a další. Režie Anton Corbijn. George Clooney (nar. 1961) je jedním z mála herců, kteří dokázali přetavit televizní popularitu (díky postavě dr. Rosse ze seriálu Pohotovost) v plnohodnotnou kariéru oblíbené filmové hvězdy. A nejen to. Začal se věnovat produkci a neméně úspěšně také režii. Jeho postavení mu umožňuje pečlivou volbu rolí i spolupracovníků. Američan (2010), natočený podle románu Martina Bootha A Very Private Gentleman (1990, Velmi uzavřený pán), není typickým thrillerem. Co mu schází na akčních scénách, ovšem bohatě vynahrazuje přesvědčivým zachycením poklidné atmosféry italského venkova a melancholickým příběhem unaveného muže, který ví, že se ocitl na konci své cesty. Jack je nájemný zabiják a zručný výrobce zbraní, který se po dramatickém prologu v zasněženém Švédsku ukryje v italském městečku, kde se vydává za fotografa architektury. Spřátelí se s místním knězem (Paolo Bonacelli) a zaplete se s prostitutkou Clarou (dcera známého herce Violante Placidová). Jeho snaha skoncovat se svou profesí však nemá naději na úspěch. Musí čelit nejen svému zaměstnavateli, ale také švédským zabijákům, kteří ho vystopovali. Režisérem snímku je uznávaný nizozemský tvůrce Anton Corbijn (nar. 1955), který získal řadu cen za své předchozí dílo, životopisný hudební snímek Control (2007). Vedle umírněného výkonu George Clooneyho se režisér v tomto minimalistickém thrilleru nejvíc opírá o schopnost vyjadřovat se důsledně obrazem a o působivou hudbu dobrého přítele, německého rockového muzikanta Herberta Grönemeyera.
Vysílání: 28.5., 23.35 hod., ČT2

Grošák
Marlon Brando bojuje s přesilou banditů o navrácení majetku. Americký western (1966). Dále hrají: A. Comerová, J. Saxon, E. Fernández a další. Režie Sidney J. Furie. Píše se rok 1870. Gringo Matt se vrací z války domů, ke své rodině, která se ho kdysi jako sirotka ujala a vychovala. Nic ale není, jak si představoval. Před kostelem v městečku mu Mexičan Chuy ukradne grošovaného hřebce, s nímž počítal na chov. Matt se rozhodne svého koně získat zpět za každou cenu, i když zloděj je obklopen partou nelítostných zabijáků. Shodou okolností pomoc v nelehké situaci právě potřebuje bezbranná mexická kráska, kterou Chuy násilím u sebe drží. Brzy je zřejmé, že na oba čeká boj o přežití...
Divácký western, k němuž napsali scénář James Bridges a Roland Kibbee podle knihy Roberta MacLeoda, natočil původem kanadský režisér Sidney J. Furie. Herecky vděčnou roli nepoddajného Matta přesvědčivě ztvárnil Marlon Brando (Mladí lvi, Sestup Orfeův, Poslední tango v Paříži, Kmotr, Apokalypsa).
Vysílání: 29.5., 20.00 hod., ČT2

Giordano Bruno
Gian Maria Volonte jako myslitel v dramatickém konfliktu mezi pravdou, poznáním a mocí. Italsko-francouzský historický film (1973). Dále hrají: H. Ch. Blech, Ch. Ramplingová, M. Burns, M. Foschi, M. Carrire a další. Režie Giuliano Montaldo. Na sklonku 16. století se po letech ve vyhnanství vrací Giordano Bruno (Gian Maria Volonte) zpět do vlasti, a to na přímé pozvání jednoho benátského šlechtice. Věhlasný italský učenec, který byl rádcem mnoha evropských panovníků, tak předpokládá, že po něm bude jeho nový patron vyžadovat obvyklé služby: aby ho naučil základům dokonalé paměti, podělil se o vědecké poznatky či další novinky ze světa a nechal se předvádět na večírcích jako prestižní trofej. Avšak Giordanova bonvivánská nátura, nelibost k autoritám a otevřené hlásání skandálních teorií odporujících Písmu jeho hostitele natolik znepokojuje, že ho raději udá úřadům. Někdejší dominikánský mnich nečelí obvinění z hereze poprvé, ale spoléhá na shovívavost benátských dóžat, kteří se římské inkvizici zodpovídat nemusí. V nejistých časech je však potřeba určitých ústupků, což platí pro dóžata a dokonce i pro nově zvoleného papeže. Jediný, kdo ze svých pozic neustupuje, je osamocený myslitel, jenž předběhl svou dobu o celé dekády, ne-li století. Italsko-francouzský životopisný film Giuliana Montalda vypráví o posledních letech života Giordana Bruna (1548–1600), neapolského filozofa, spisovatele, básníka a kosmologa, který proslul zejména svými teoriemi o nekonečném vesmíru, v jehož středu nestojí Země ani Slunce. V roce 1600 byl za své názory odsouzen římskou inkvizicí a upálen na hranici. Dodnes se vedou spory, zda k tvrdému rozsudku nevedl spíše jeho panteismus než kosmologické teze. Během procesu mu inkvizice nicméně předložila stejné úryvky z Bible jako později Galileovi (1564–1642): terra in aeternum stat; oritur sol et occidit (tedy „země stále trvá; slunce vychází, slunce zapadá“). Giordanova mučednická smrt ve své době sloužila jako odstrašující příklad, později se z ní ovšem stal symbol útlaku svobodného bádání od katolické církve.
Vysílání: 24.5., 21.10 hod., ČT art

Ikonické páry Hollywoodu (6/10)
Judy Garlandová a Vincent Minelli. Francouzský dokumentární cyklus o velkých láskách i velkých filmech. Judy Garlandová byla od konce 30. let miláčkem Ameriky. Byla všestranná, uměla hrát, tančit i zpívat, což zužitkovala zejména v legendárním muzikálu Čaroděj ze země Oz, na němž se vystřídalo několik režisérů. Píseň Tam za tou duhou podnes přežila jako celosvětový hit. Vincente Minnelli byl filmovým režisérem, který natočil několik úspěšných muzikálů, do nichž ji obsazoval. Byl starší o 19 let, ale to Judy nevadilo – vždy ji přitahovali starší muži, kteří jí možná vynahrazovali i otce, o kterého přišla v raném věku. Manželství to bylo láskyplné a ohleduplné, byť Minnelli měl nevyhraněnou sexualitu. Jenže v té době nebylo myslitelné, aby se někdo otevřeně přiznal, že je gay – a nejen v Hollywoodu. Roku 1946 se jim narodila dcera Lisa Minnelliová, později rovněž úspěšná herečka a zpěvačka. Jenže emočně labilní Judy pozvolna propadala závislosti na uklidňujících lécích, marné byly odvykací kůry, dostavily se sebevražedné pokusy. Psychické problémy vedly nejen k rozvratu manželství, ale také herecké kariéry. Ještě zazářila v jímavém příběhu sebeobětavé lásky Zrodila se hvězda, zaujala v soudním dramatu Norimberský proces, ale pak už mizela ze světel ramp a posléze i předčasně ze života. Minnelliho čekaly další úspěchy: nejen muzikály Američan v Paříži a Gigi, ale také životopisná Žízeň po životě.
Vysílání: 26.5., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 27.5., ČT art., 29.5., ČT art

16.5.2022 10:05:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Ridina Ahmedová v Budapešti představí Sádlo

Ridina Ahmedová - Sádlo

Zpěvačka, performerka a autorka audiodokumentů Ridina Ahmedová představí v Budapešti svou autorskou „one celý článek

další články...