zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Badiucaa a umění protestu v DOXu

Badiuciao – Made In China

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V DOXu začíná výstava čínského umělce a aktivisty Badiucaa, který se uměleckými prostředky kriticky vyjadřuje k nejrůznějším společenským a politickým problémům současné Číny. Výstava je prvním uvedením Badiucaovy tvorby v České republice a představí i jeho nejnovější díla věnovaná Ukrajině. Čínská ambasáda v Praze požaduje, aby výstava nebyla realizována.
Výstava bude za přítomnosti umělce zahájena v termínu a bude k vidění do 28. 8. 2022.

Čínský umělec a aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao, svými protestními aktivitami v posledních letech výrazně zaujal světovou veřejnost. Na podzim 2021 přinesla zahraniční média, která Badiucaa označují jako „čínského Banksyho“, zprávy o tom, že se čínská vláda pokusila zrušit jeho výstavu v italské Brescii. Také v Praze, den před zahájením české výstavy v Centru DOX, kontaktovala galerii čínská ambasáda s výzvou, aby výstava nebyla uspořádána.
Protestnímu umění se Badiucao začal věnovat poté, co zhlédl tajně natočený dokument o masakru na náměstí Nebeského klidu. Zanechal studia a v roce 2009 emigroval do australského Melbourne, kde pracoval jako učitel na základní škole a vytvořil zde své první satirické kresby. Několik let pracoval anonymně, na veřejných akcích vystupoval s maskou. V roce 2018 působil v Berlíně jako asistent Aj Wej-weje, kterého považuje za svého nejvýznamnějšího učitele, a to jak z uměleckého, tak ideologického hlediska.
Vzhledem k opakovaným výhrůžkám členům jeho rodiny se Badiucao rozhodl odhalit svou pravou identitu 4. června 2019, v den výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, při představení dokumentárního filmu China’s Artful Disident / Čínský umělec v exilu, který bude v Centru DOX uveden v rámci doprovodného programu k výstavě spolu s Badiucaovou přednáškou a diskuzí.

Výstava mapuje umělcovu grafickou, malířskou i další tvorbu, která tematizuje porušování lidských práv, cenzuru uvalenou na čínské občany během pandemie covidu-19, represe disentu v Myanmaru během vojenského státního převratu v roce 2021, násilnou kulturní asimilaci Ujgurů či potlačené protesty obyvatelstva proti rostoucímu uplatňování moci Číny v Hongkongu.
Ozvěny českého prostředí lze najít v Badiucaově poctě představitelům čínského disentu, především literárnímu vědci, filosofu a držiteli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, autorovi Charty 08, která po vzoru československé Charty 77 požadovala politické reformy a demokratizaci čínské společnosti. Ve vzducholodi Gulliver vzdává Badiucao hold básnířce a fotografce Liou Sia, manželce Liou Siao-poa, jejíž výstavu fotografií představil DOX v roce 2014. Českou stopu najdeme i v díle reflektujícím nedávné protesty v Hongkongu, kdy se jedním ze symbolů nesouhlasu stala Prahou inspirovaná Lennonova zeď.
První souborná Badiucaova výstava, jejíž koncept připravila kurátorka Elettra Stamboulis, byla poprvé představena v italské Brescii na podzim 2021. Pro výstavu v Centru DOX vznikla nová díla, která reagují na válku na Ukrajině a znepokojivý vztah mezi Čínou a Ruskem. Patří k nim i rozsáhlá site-specific instalace, kterou umělec vytvořil přímo pro výstavu v DOXu.
Badiucao využívá různé umělecké techniky a média, ale jeho nejsilnějším nástrojem pro šíření protestního umění zůstává Twitter, který začal využívat po opakované cenzuře čínské sociální sítě Weibo. Vystavoval v Austrálii a Spojených státech a jeho díla byla zveřejněna i díky Amnesty International, Freedom House, BBC, CNN a China Digital Times. V roce 2021 mu Garry Kasparov, prezident Nadace pro lidská práva, předal Cenu Václava Havla za kreativní disent.

16.5.2022 12:05:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Výstavy

Theodor Pištěk se vrací do Alšovy jihočeské galerie

T. Pistěk, Adieu guy moll, 1992-2017,olej na platně

Poprvé se malíř Theodor Pištěk objevil společně s americkými a evropskými hyper-, foto- či jinými realisty 60. ...celý článek


Kopie Ďáblovy bible bude k vidění v klášteře

Ďáblova bible

Na prohlídkovém okruhu broumovského kláštera bude od 1. července vystavena kopie největší rukopisné knihy svět ...celý článek


Seznamte se v Národopisném muzeu s romskou kulturou!

Výstava Otevřená cesta / The road is open / Phundrado drom

Národní muzeum společně s brněnským Muzeem romské kultury otevírá od 3. června novou výstavu s názvem Otevřená ...celý článekČasopis 26 - sekce