zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 22. týden

Papežové válečné doby

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Papež – nejmocnější člověk na planetě (5/6) - Papežové válečné doby
Jeden z nejmocnějších mužů světa zastává pozici existující už téměř dva tisíce let. Lidé od papeže očekávají vyjádření snad ke každé otázce. On přesahuje církev. Americký cyklus. Rozhodnutí učiněná uprostřed války zanechala na tváři papežství nesmazatelnou stopu. Zatímco svět diskutuje o svatořečení jednoho z nejrozpornějších papežů moderní doby, historie je nucena se zamyslet. Nebuďme nestranní! Neutralita pomáhá utlačovateli, nikdy oběti. Mlčení povzbuzuje mučitele, nikdy mučeného. Papež František je třetím papežem, který navštívil nacistický vyhlazovací tábor. Dvacátého devátého července 2016 přijíždí na historickou návštěvu tábora Ausšvic-Birkenau v Polsku. Nacisti zde zavraždili více než milion lidí. Podle dnešního katolického učení je antisemitismus hřích. Křesťané mají židy respektovat a nemají se snažit obracet je na svou víru. Židé mají vlastní vztah s Bohem. Ale tehdejší křesťanská společnost na ně pohlížela jinak. Byli pro ni věčnými cizinci a neměla je ráda. Návštěva papeže Františka v Osvětimi je připomenutím hrůzné kapitoly světových i církevních dějin. Pronásledován výjevy holokaustu papež František cítí, že se musí vypořádat s dědictvím svých předchůdců.
Vysílání: 05.6., 07.35 hod., ČT2
Opakování: 09.6., ČT2

Křesťanský magazín
Hostem dalšího z cestovatelských magazínů bude biskup Jan Baxant, který pozve diváky na prohlídku své rezidence. Kromě starobylého královského města Litoměřice navštívíme i Bohosudov, renovovaný klášter Osek nebo meteorologickou stanici na Milešovce. Režie J. Vávra (Premiéra). V magazínu tentokrát navštívíme Litoměřice, starobylé královské město, jehož historické jádro je již od roku 1950 městskou památkovou rezervací. Ve městě sídlí i biskupství. Jde o jediný ucelený areál, kam patří katedrála, kanovnické domy, řada ulic, náměstí a pivovar. Město má bohatou historii. Nalezneme tu i výraznou stopu českého romantického básníka Karla Hynka Máchy, který zde nějaký čas bydlel, onemocněl při hašení požáru a později zde i zemřel. Vedle Litoměřic stojí za návštěvu další památky v nedalekém okolí. Jde například o baziliku Panny Marie Bolestné v Bohosudově s bývalou jezuitskou rezidencí. Je významným poutním místem. Každoročně sem přijíždí mnoho Lužických Srbů ze sousedního Německa. Další významnou památkou je klášter Osek, který prochází významnou rekonstrukcí. V magazínu neopomineme ani nejvyšší horu Českého středohoří – Milešovku. Z jejího vrcholu je úchvatný kruhový rozhled do dalekého okolí. Navštívíme i místní meteorologickou stanici, kde se zeptáme, zda je pravda, že tu nefouká jen osm dní v roce.
Vysílání: 05.6., 12.15 hod., ČT2
Opakování: 07.6., ČT2., 09.6., ČT2

Cesty víry: Průvodce židovským Brnem
Moravská metropole a její nejznámější osobnosti židovského původu. Režie J. Lipšanský (Premiéra). První židovská čtvrť v Brně se nacházela již ve 13. století mezi ulicemi Bašty, kde stála bývalá brána Porta Judeorum, až k Římskému náměstí. Původní židovský hřbitov bychom tehdy našli pod dnešním Hlavním nádražím. V roce 1454 však byli Židé z města vypovězeni na příkaz krále Ladislava Pohrobka. Vrátit se mohli až v 18. století po vyhlášení tolerančního patentu Josefa II., kdy se začali usazovat na předměstí Brna kolem dnešní ulice Křenová. Od roku 1848 se smí Židé usazovat kdekoliv a bez omezení, a tak v Brně vznikají první židovské továrny a textilky, roku 1852 je založen současný židovský hřbitov. O necelých sto let později však přichází 2. světová válka. Projdeme si židovskou minulost Brna, částečně i jeho současnost, a představíme některé slavné osobnosti, které se prosadily i v zahraničí.
Vysílání: 05.6., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 06.6., ČT2., 07.6., ČT2., 11.6., ČT2

23.5.2022 15:05:09 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Eliška/Rejčka (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Silný příběh faráře Josefa Toufara

Jako bychom dnes zemřít měli

Jako bychom dnes zemřít měli
Silný příběh konfliktu státu a církve v podobě dramatického osudu umučeného čí ...celý článek


Sváteční tipy 27. týden

Velehrad

Večer lidí dobré vůle – Velehrad 2022
Přímý přenos 23. ročníku tradičního benefičního koncertu jako n ...celý článek


Víra tipy 26. týden

Příběhy obrácení

Příběhy obrácení (1/6)
Na počátku spojovalo protagonisty dokumentu jediné, uvěřili v Boha. Jak to změnilo j ...celý článekČasopis 26 - sekce

HUDBA

Rolling Stones - 60 let

Rolling Stones – Hearts for Prague

Rolling Stones: Olé Olé Olé
Britský dokument z turné napříč Jižní Amerikou a z Havany v roce 2015. Uvádíme celý článek

další články...