zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 40. týden

Sladký čas Kalimagdory

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sladký čas Kalimagdory
Jak prožít celý život za jediný rok? Fantastický příběh podle knihy Jana Weisse o muži, jehož život se řídí cyklem ročních období. Slovenský koprodukční film (1968). Hrají: R. Bahr, M. Zinnenbergová, G. Hahnová, O. Stern, M. Vášáryová, V. Strnisková a další. Režie Leopold Lahola (Ve slovenském znění). Jonáš Rebenda (R. Bahr) je velice zvláštní člověk. Žije totiž v neustálém životním cyklu a jeho chování se odvíjí od toho, jaké je zrovna roční období. Na jaře je hravým dítětem, trávící čas s dětmi, v létě je mladíkem v plné životní síle, na podzim se z něj stává unavený a nemocný muž a na zimu se uchýlí do horské salaše, kde ulehá ke spánku. Jako každé jaro i tentokrát se Jonáš vloupe do hračkářství, jelikož jej ale strážmistr i policejní lékař znají, nechají záležitost být a poradí mu, ať se uchází o místo učitele malého Albína u průmyslníka Lebducha (V. Blaho). Práci skutečně dostane a postupně navazuje kontakty s osazenstvem, zejména se svůdnou Martou (G. Hahnová), v místním baru se seznámí s exotickým zpěvákem Dambou (O. Stern) a později na večírku i s krásnou dívkou Pavlou (M. Zinnenbergová). Jenomže i přes Jonášovu snahu mu jeho odlišné životní plynutí času znemožňuje, aby plnohodnotně fungoval mezi lidmi, a točí se v neustálém kruhu nefunkčních vztahů...
Vysílání: 03.10., 22.55 hod., ČT art

Tarzan: volání džungle
Od literární předlohy E. R. Burroughse až po slavná filmová dobrodružství kultovní postavy. Francouzský dokument (Premiéra). Pohledný muž v bederní roušce, který se s jistotou pohybuje po stromech a houpe se na liánách. Chlapec, kterého vychovaly opice v džungli, se stal známým po celém světě. Jeho příběh byl nesčetněkrát zpracován literárně, výtvarně i filmově či hudebně, sám hrdina měl mnoho podob. K nejznámějším patří asi filmové adaptace s Johnym Weissmüllerem, ale k zahození není ani v podobě Lexe Barkera nebo Christophera Lamberta. Jeden z největších hrdinů 20. století byl i předmětem cenzury i obchodním artiklem, byl adorován i zesměšňován. Jeho sláva pokračuje dál a zdá se, že nikdy neskončí. Jako by byl pro každou dobu zrcadlem, v němž se odráží křehká hranice mezi civilizací a divokou přírodou.
Vysílání: 04.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 06.10., ČT art., 09.10., ČT art

Česká detektivka (1/9) - Cliftonky a Karel Čapek
Dějinami nejpopulárnějšího literárního žánru provází O. Vetchý. V novém cyklu ČT dále účinkují: R. Galaš, M. Jareš a P. Mandys. Režie A. Sirotková (Premiéra). Nový cyklus ČT se zabývá českou literární detektivkou od jejího zrodu do současnosti. Masová obliba detektivky se datuje do prvních let po 1. světové válce. České země nezůstaly v tomto trendu příliš pozadu. Legendárního Léona Cliftona připravil o čestný titul prvního českého sériového detektiva jeho údajný americký původ. A tak se jím může pyšnit až detektiv Klubíčko, jehož první případ napsal Emil Vachek v roce 1928. Po něm následovali další, dnes už (polo)zapomenutí i nezapomenutelní: dr. Mejzlík, revírní Čadek, Ludva Láce, kapitáni Kalaš a Exner, rada Vacátko, dr. Pivoňka, malíř Horác, inspektor Borůvka, soustružník Ota Fink... Čeští detektivové nejsou nadáni výjimečnými vlastnostmi jako jejich anglosaské vzory. Vynikají však znalostí lidských povah a obecně života, což je spolu s rozvážným a přesným úsudkem a pílí a vytrvalostí dovede k objasnění každého zločinu. Kromě originálních českých detektivů má český detektivní žánr ještě to specifikum, že se mu od počátků věnovali (kromě specialistů) také autoři umělecké literatury. Pro českou detektivku platí tedy dvojnásob, že „dobře napsaná detektivka vypovídá o společnosti víc, než leckterý ‚vážný‘ román“.
Vysílání: 05.10., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 09.10., ČT art., 11.10., ČT art

Tiché místo na venkově
Hledal místo, kde by mohl svobodně tvořit, a našel vlastní zkázu. Franco Nero jako posedlý malíř v italsko-francouzském thrilleru (1968). Dále hrají: V. Redgraveová, G. Géret, R. Calderoniová, V. Ruggeri a další. Scénář a režie Elio Petri (V italském znění s titulky). Nadějný expresionistický malíř prochází tvůrčím blokem a už několik měsíců nedokončil žádný obraz. Zdánlivě mu nic nechybí, ale právě život v přepychovém bytě uprostřed Milána, který sdílí se svou zámožnou přítelkyní a agentkou v jedné osobě, ho přivádí k šílenství. Přesídlí proto svůj ateliér do zpustlé vily v naději, že mu benátský venkov poskytne inspiraci a potřebné útočiště. Namísto malování se však stále víc propadá do tajemného příběhu o mladé a tragicky zesnulé šlechtičně, která v jeho vile zemřela na sklonku války. Mysteriózní thriller s experimentálními vsuvkami natočil římský rodák Elio Petri jako svůj sedmý film a do hlavních rolí obsadil Franca Nera a Vanessu Redgraveovou. Snímek bývá díky své tajuplné atmosféře a stylizovaným záběrům často zařazován do série giallo filmů. Petri ovšem detektivní linku doplnil ještě o esejistický rozměr, kdy se ptá, zda je v dnešním světě tvůrčí svoboda vůbec možná a za jakou cenu jí lze dosáhnout.
Vysílání: 07.10., 22.50 hod., ČT art

Dzidzio pašerák
Bláznivá ukrajinská komedie o třech podvodníčcích, kontrabandu a moci převleků (2017). Hrají: M. Choma, O. Lavreňuková, A. Vertinskij, S. Lyba, N. Huk a další. Režie Oleh Borščevskij (V ukrajinském znění s titulky) (Premiéra). Někdy se všechno hroutí. Třeba kariéra oblastního zpěváka Dzidzia. Anebo jeho nedostavěná hacienda. Peníze, které mu matka na dům poslala z Portugalska, se dávno rozutekly, a matka požaduje dluh splatit. Dzidzio navíc ještě naboural luxusní vozidlo místního mafiána, který po něm teď chce tři tisíce eur. Vynalézavý zpěvák obsadí dva věrné přátele do rolí šoféra a bodyguarda a společně se vydávají na dobrodružnou výpravu za ziskem. Nejlepší šanci vidí v pašování cigaret do Polska. Potřebují však sehnat investora a důvěryhodné krytí... Komedie je autorským projektem ukrajinského zpěváka, herce a performera Mychajla Chomy, který své alter ego Dzidzia původně stvořil pro vystupování se stejnojmennou kapelou. V ukrajinských kinech se Dzidzio pašerák stal nejnavštěvovanějším ukrajinským snímkem všech dob a později získal i ocenění diváků v obnovených Národních filmových cenách Ukrajiny zvaných Zlatá káča.
Vysílání: 08.10., 21.45 hod., ČT art

Neskutečný život Bustera Keatona
Vrcholy a pády filmové hvězdy, legendy grotesek a inovativního kaskadéra i režiséra v jediné osobě. Americká komedie inspirovaná životem a filmy Bustera Keatona (1957). Hrají: D. O'Connor, A. Blythová, R. Flemingová, P. Lorre, L. Keating, J. Coogan a další. Režie Sidney Sheldon. Životní příběh Josepha Franka Keatona začíná doslova na divadelních prknech. Už od narození v roce 1895 totiž s rodiči kočoval po celých Spojených státech se skupinou varietních umělců. Přezdívkou „Buster“ ho pokřtil proslulý Harry Houdini ještě jako nemluvně, když se mu jako zázrakem po pádu ze schodů nic nestalo. Následující roky vystupoval Buster společně s rodiči v estrádních představeních pod jménem „Tři Keatonové“, ale nakonec se rozhodl osamostatnit a zkusit štěstí u filmu. Jeho grotesky vzápětí uchvátily publikum v USA i za oceánem a jeho bezejmenný hrdina se spláclým kloboukem se brzy stal jednou z nejoblíbenějších filmových postav – konkurovat mu mohl snad jen Chaplinův tulák. A zatímco v rodné zemi získalo jeho komické alter ego přezdívku Kamenná tvář, v Československu ho lidé znali jako Friga. Skutečný život Bustera Keatona měl však s jeho groteskami společného jen málo, třebaže mu osud uštědřil nejeden kopanec. Americký film nakládá s životopisem proslulé hvězdy němého filmu po svém, některé životní etapy tak zcela chybí. Keaton například natočil své první grotesky v nezávislém newyorském studiu ve spolupráci s Fattym Roscoe Arbucklem a do Hollywoodu se vypravil už jako zkušený filmař. V jiných scénách pak splývají eskapády fiktivního Friga se skutečným životním příběhem jeho představitele. Nevděčné role hlavního hrdiny se ve snímku z roku 1957 ujal komik Donald O'Connor, jenž s rodiči taktéž odmala vystupoval ve varietních vystoupeních a proslavil se svými akrobatickými kousky i tanečními čísly. Než aby se O'Connor snažil věrně kopírovat pohyby a gesta legendárního herce, rozhodl se mu spíše vzdát poctu a role Bustera Keatona i Friga se ujal po svém. Poklonu skládá film i dalším velkým hvězdám němé éry, v menších úlohách se tu objeví třeba Peter Lorre nebo Jackie Coogan.
Vysílání: 09.10., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 11.10., ČT

art

Chůze lesem
Osobnost Karla Schwarzenberga zachycená v sérii rozhovorů a scén z běžného života. Mozaiku úvah o roli politika i lesníka, katolíka i otce rodiny, doplňují vzpomínky známých a přátel. Připravila M. Le Fay (Premiéra). Dokumentární film Chůze lesem je pohledem autorky Moniky Le Fay na výraznou osobnost novodobých českých dějin. Karel Schwarzenberg, aristokrat, jehož rodina po komunistickém převratu emigrovala do Rakouska, a který po desetiletí podporoval československý disent a boj za lidská práva, načež po návratu do vlasti po sametové revoluci se stal českým politikem, ve filmu hovoří o obecných tématech, o práci politika i lesníka, vzpomíná na dětství i mládí, hodnotí sám sebe jako otce i manžela, vysvětluje své pojetí katolické víry. Mozaiku současných i archivních záběrů doplňují vzpomínky a úvahy jeho známých a přátel.
Vysílání: 04.10., 21.55 hod., ČT2
Opakování: 05.10., ČT2

Hra o jablko
...mezi mužem a ženou ve filmu režisérky Věry Chytilové (1976). Hrají: D. Bláhová, J. Menzel, E. Steimarová, J. Kodet, N. Popelíková, B. Záhorský, J. Lábus a další. Scénář K. Vlachová a V. Chytilová. Kamera F. Vlček. Režisérka Věra Chytilová se ve filmu Hra o jablko pokouší komediální formou zachytit podstatu neustálého sporu mezi mužem a ženou a zároveň najít odpověď na otázku, do jaké míry je možná hra s lidskými city a kdy a jak přestává být hrou. Hrdiny příběhu jsou porodník MUDr. John, svobodný muž po třicítce, v soukromém životě značně sobecký, a mladá zdravotní sestra Anna, která vzdor svému ztřeštěnému způsobu chování má k životu mnohem odpovědnější přístup. Ústřední dvojici ve filmu hráli Dagmar Bláhová a Jiří Menzel. Motiv jablka, provázející příběh, je symbolem poznání charakteru lidí, je symbolem ovoce lidského konání i symbolem plodu lidské lásky – dítěte. Film byl mimo jiné uveden na XIII. MFF v Chicagu 1977, kde získal Stříbrného Huga. Na X. MFF na Panenských ostrovech 1977 film získal Bronzový medailon s Venuší a Jiří Menzel Zlatou plaketu za herecký výkon.
Vysílání: 04.10., 22.50 hod., ČT2

26.9.2022 18:09:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Z éteru

Válečný velkofilm, natáčený u Prahy

Most u Remagenu

Most u Remagenu
Americký válečný velkofilm, natáčený u Prahy (1969). Legendární boj o poslední most přes Rý ...celý článek


Literární tipy 48. týden

Impromptu

Stopy, fakta, tajemství: Šuhaj nebyl sám
Proč historie pozapomněla na bohatýrské skutky zbojníka Ilko Lepej ...celý článek


Filmové tipy 49. týden

T. Pauhofová (Lída Baarová)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Filmové tipy 48. týden

Kate Winsletová  (Švadlena)

Krásný ztráty
Umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová a režisér Karel Smyczek v baru u Michala Pr ...celý článek


Gérard Philipe: Poslední Cidova zima

Gérard Philipe

Gérard Philipe: Poslední Cidova zima
Od narození divadelní a filmové legendy uplyne 4. prosince už 100 let. ...celý článek


Velikáni filmu... Robert Wise

Strážní loď Sand Pebbles

Strážní loď Sand Pebbles
Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války. Steve M ...celý článek


Americká černá komedie Vrtěti psem

Dustin Hoffman  (Vrtěti psem)

Vrtěti psem
Robert De Niro a Dustin Hoffman se pokoušejí "zakrýt" prezidentský skandál, který propuká těsně ...celý článek


Literární tipy 49. týden

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz ...celý článek


Unikátní česko-německo-rakouský dokument Hranice

Hranice

Hranice
Proč se za minulého režimu snažilo tolik cizinců utéct na Západ přes československou hranici? A kol ...celý článek


Příběhy filmových legend - Chaplin versus FBI

Chaplin versus FBI

Chaplin versus FBI
Amerika ho proslavila, ale přestal v ní být vítán. Francouzský dokument. O legendárním f ...celý článek


Výtvarné tipy 49. týden

Art from the Heart v Šanghaji

Sto divů světa (5/13)
Unikáty ze seznamu světového dědictví UNESCO. Palác Taj Mahal, Vergelegen, města: Oax ...celý článek


Výtvarné tipy 48. týden

Malíř ďábla

Sto divů světa (4/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pyramidy v Gíze, Mayské měst ...celý článek


Proces s Rudolfem Slánským – 70 let

Rudolf Slánský

KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský
Patřil k nejmocnějším mužům komunistického aparátu až do večera 23. listopad ...celý článek


Velikáni filmu... John Boorman

Excalibur

Excalibur
Jen ten, kdo dokáže vládnout magickým mečem, se může stát králem. Britsko-americký film na motivy ...celý článek


Velikáni filmu... Anna Magnaniová

Anna Magnaniová (Tajemství Santa Vittorie)

Tajemství Santa Vittorie
Můžete nám vzít svobodu, ale nesahejte na naše víno! Anthony Quinn a Anna Magnanio ...celý článek


Velikáni filmu... Meryl Streepová

Meryl Streepová (Božská Florence)

Božská Florence
Každý hlas si zaslouží být slyšen. Skutečný příběh nejhorší zpěvačky na světě v podání Mery ...celý článekČasopis 48 - sekce

HUDBA

Joe Bonamassa se po osmi letech vrací do Prahy

Joe Bonamassa

Dlouholeté volání bluesrockových fanoušků a ctitelů jedněch z nejrychlejších prstů na současné kytarové scéně celý článek

další články...