zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 48. týden

Impromptu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Stopy, fakta, tajemství: Šuhaj nebyl sám
Proč historie pozapomněla na bohatýrské skutky zbojníka Ilko Lepeje? Reportér Stanislav Motl pátrá v dokumentárním cyklu České televize po záhadách a neznámých historických souvislostech (2013). Režie J. Fedurco. Je tomu už více než 80 let, co spisovatel Ivan Olbracht vydal svého Nikolu Šuhaje loupežníka. Pro mnohé čtenáře se Nikola Šuhaj stal symbolem svobody lidského ducha, jeho příběh je plný romantiky, lásky, dramatického života, dramatické smrti. Proto také jeho příběh dodnes vzrušuje zejména mladé lidi, vznikly a stále vznikají filmy, divadelní představení, dokonce i zfilmovaný muzikál z brněnského Divadla na provázku, který svého času lámal rekordy návštěvnosti. Ovšem pro lidi na podkarpatské Rusi je možná mnohem populárnější Ilko Lepej. Zbojník, který byl současníkem Nikoly Šuhaje a kterému se podařil neuvěřitelný útěk z obávané věznice Leopoldov. A dostal se zpět do rodného kraje, kde svedl svůj poslední boj s československými četníky.
Vysílání: 04.12., 06.00 hod., ČT2
Opakování: 08.12., ČT2

Čas bohémy 1939–1945 (6/6)
Příběhem básníka Roberta Desnose vyvrcholí francouzský dokumentární cyklus "Dobrodružství moderního umění". Závěrečná část šestidílného francouzsko-německého cyklu "Dobrodružství moderního umění". Rok 1939. Evropa exploduje pod údery německé armády. Zuřivost boří hranice. Rakousko padá jako první. Pak Československo. A Polsko. Válka je na postupu. Hlas básníka Roberta Desnose je ještě slyšet na vlnách rádia Poste Parisien. "Najednou se nacházím v zemi, kde silně duje vítr. V úkrytu si všichni stěžují, že se zadusí. Nad námi se propadla místnost, střelba pokračuje. Sám jsem měl pocit, že se zadusím, když jsem se probudil lapaje po dechu a hlavu měl přikrytou polštářem". Robert Desnos, dříve veselý snílek z malé skupiny surrealistů, teď promlouvá k posluchačům ve svém pořadu "Klíč ke snům". Ne nadlouho. Francie vstupuje do války. Vysílání končí, mobilizovaný Desnos je převelený na jinou frontu. Následuje rozkaz ke všeobecné mobilizaci...
Vysílání: 28.11., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 29.11., ČT art., 04.12., ČT art

Česká detektivka (9/9) - Současnost
Závěrečný díl nového cyklu ČT, kterým provází O. Vetchý, je věnován současným autorům a dílům české literární detektivky. Dále účinkují: M. Urban, V. Vondruška, M. Sýkora, M. Klevisová, I. Procházková, M. Jareš a P. Mandys. Režie A. Sirotková (Premiéra). Detektivka se těší čtenářské přízni už skoro sto let a je bezkonkurečně nejčtenějším literárním žánrem. Knihy současných českých autorů kriminální literatury jsou zárukou, že tomu tak zůstane i v budoucnosti.
Vysílání: 30.11., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT art., 06.12., ČT art

Impromptu
Kdo není milován, je sám i uprostřed davu. Britsko-francouzský film o lásce George Sandové a Fryderyka Chopina (1990). Hrají: J. Davisová, H. Grant, M. Patinkin, B. D´Agoultová, J. Sands. E. Thompsonová, G. Corraface a další. Režie James Lapine. Nejprve jí učarovala jeho hudba. A pak on sám, tak jiný než všichni, kteří se jí dosud dvořili a s nimiž žila: křehký, slabý, zranitelný. Nebyla zvyklá, že by musela o přízeň mužů bojovat. A těžko se smiřovala s tím, že se jí některý dokonce vyhýbá a utíká před ní. Nebylo to ovšem tak nepochopitelné. Žena ve své době jedna z nejznámějších na světě, žena oblékající mužský oděv, kouřící dýmku, proslavená svými skandálními romány a ještě skandálnějším sexuálním životem musela jemnému, neduživému skladateli nahánět přímo hrůzu. Možná že nebylo psáno ve hvězdách, že se ti dva mají nakonec sblížit. Spisovatelka George Sandová, vlastním jménem Amandine Lucie Aurore baronka Dudevantová, však nebyla z žen, které se tak snadno vzdávají. Příběh zrodu milostného vztahu mezi slavnou francouzskou spisovatelkou George Sandovou a největším polským hudebním skladatelem Fryderykem Chopinem je zasazen do přelomu první a druhé poloviny třicátých let předminulého století. Popisuje zřídka vídaný zrod vztahu: mužsky se šatící ženu-matku v již značně zralém věku, která dobývá mladého, těžce nemocného muže všemi zbraněmi, jimiž disponuje: na prvním místě jsou to intelekt a ráznost, teprve později i přirozená ženská slabost. Láska dvou uměleckých velikánů, emancipační rozměr revolty nezkrotné baronesy i odvaha, kterou prokázala při dobývání svého budoucího partnera, zaujme silným emocionálním nábojem. V rolích dvou protagonistů této nevšední lovestory excelují Judy Davisová a Hugh Grant.
Vysílání: 01.12., 20.15 hod., ČT art

21.11.2022 15:11:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Matilda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Robert Redford

Robert Redford (Vše je ztraceno)

Vše je ztraceno
Pokud chce přežít, nesmí to vzdát. Robert Redford jako trosečník, který svádí nerovný boj o ...celý článek


Filmové tipy 4. týden

Kráska v nesnázích

Kráska v nesnázích
Příběh milostného trojúhelníku, dilematu mladé ženy ve vztahu ke dvěma mužům, s Aňou Gei ...celý článek


Papá Hemingway: Pravdivý příběh

Papá Hemingway: Pravdivý příběh

Papá Hemingway: Pravdivý příběh
Dílo si zaslouží slávu, ale světová sláva může být smrtící. Adrian Sparks j ...celý článek


Výtvarné tipy 4. týden

Tajemství stavitelů pyramid: Záhada Velké sfingy

Sto divů světa (13/13)
Koloseum, San Cristóbal de las Casas, Lima, zámek Villandry, chrám v Kóm Ombu, Bund ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jan Kačer

Jan Kačer

Zlatá šedesátá: Jan Kačer
Portrét charismatické herecké ikony československého filmového zázraku 60. let a ...celý článek


Velikáni filmu... Rod Steiger

Rod Steiger (Poslední dny Mussoliniho)

Poslední dny Mussoliniho
Rod Steiger v roli Duceho přibližuje poslední dny fašistického diktátora, kdy se n ...celý článek


Kino Art... Stanley Kubrick

Jack Nicholson (Osvícení)

Osvícení
Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení. Jack Nicholson v hlavní ...celý článekČasopis 04 - sekce