zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy na 19. týden

Arnošt Lustig

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Paní z Monsoreau (1/2)
Klasickému dramatu nesmrtelného Alexandra Dumase Paní z Monsoreau se dostalo další filmové podoby. Francouzští televizní tvůrci natočili dvoudílný film podle tohoto velmi oblíbeného románu.
Příběh lásky, která šla až hrob krásné Diany a rytíře de Bussy. Píše se rok 1574, dva roky po masakru protestantů o Bartolomějské noci se radikální katolíci seskupili kolem rodu Guisů a hraběte z Monsoreau, aby spojenými silami překazili mírové snahy krále Jindřicha III. Hrabě z Monsoreau ze svého panství v Anjou organizuje spiknutí, v němž má zásadní roli sehrát králův bratr, princ František, vévoda z Anjou.
Ale osud hraběti postavil do cesty nečekanou překážku. Diana z Meridoru s francouzsko-španělskou krví by mohla řádně zamíchat jeho plány, a tím i osudem celé Francie. Vysílání: 10.5., 10.40 hod., ČT2.

Velké romantické příběhy Zvoník od Matky Boží
Krutěji se už k němu osud zachovat nemohl: znetvořené tělo, odpor budící, hrůzu nahánějící tvář. Obluda. Stvůra. Démon. A přece stvoření bezmála lidské. Quasimodo. Nalezenec, vyrůstající ve velebných zdech chrámu Notre Dame, jehož jedinou radostí se staly zvony. Zvony, jimž věnoval všechnu svou energii, sílu a lásku, zvony, které jej na oplátku připravily o to poslední člověčí, co mu zbývalo, o sluch... A přece i v této ubohé karikatuře člověka se ukrýval vznešený duch, bilo vřelé srdce. Srdce, schopné těch nejposvátnějších lidských citů: lásky, pokory, sebeobětování...
Hugův slavný román inspiroval filmové i televizní tvůrce již mnohokrát. První - ještě němá - filmová verze pochází již z roku 1923, do povědomí diváků vstoupily však především dva filmy, respektive dva "zvoníci": Charles Laughton (1939) a Anthony Quinn (1956). Britský film z r. 1982 byl v pořadí již čtrnáctou adaptací a Anthony Hopkins v titulní roli v něm v ničem nezůstal za svými slavnými předchůdci. Zajímavé nesporně je i to, že byl celý natáčen ve studiích Pinewood poblíž Londýna, kde byla pro jeho potřeby postavena nejen replika chrámu Notre Dame, ale i náměstí, úzké křivolaké pařížské uličky, hospůdky a řada dobových budov. Vysílání: 10.5., 20.05 hod., ČT2.

Inventura Febia: Arnošt Lustig a Sühnezeichen - ve znamení pokáníDevatenácté pokračování cyklu Inventura Febia připomene nedávno zesnulého světoznámého spisovatele, autora titulů Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Démanty noci, Tanga, Transport z ráje a dalších. V dokumentu podnikl Arnošt Lustig společně s režisérem Janem Němcem ojedinělou cestu do pohnutých míst své celoživotní tvůrčí inspirace. Druhý dokument režisérky Zuzany Meisnerové tematicky na Lustigův filmový portrét navazuje: něco, co si ani v nejživějších a nejtíživějších snech nedovedli představit, prožívají teď v Praze bývalí židovští vězni koncentračních táborů. Jejich často nejbližšími lidmi a přáteli se stali potomci generace, která rozpoutala nacistické peklo, a jejich bytem zní řeč, kterou naposledy mluvili v Osvětimi... Dokument byl pro cyklus OKO natočený v roce 1996. Vysílání: 10.5., 21.50 hod., ČT2; Opakování: 12.5., ČT2.

Česko jedna báseň: Pavel Kolmačka
Básník a prozaik Pavel Kolmačka se narodil 8. října 1962 v Praze. Absolvoval gymnázium a České vysoké učení technické v Praze. V letech 1988?1992 pracoval jako sanitář v dětském domově. V období 1992?1993 působil jako redaktor časopisu Velehrad.
Debutovou sbírkou Vlál za mnou směšný šos (1994) se Pavel Kolmačka zařadil mezi pokračovatele reynkovské poetické tradice. Jeho poezie byla výrazněji jazykově stylizovaná, vládla jí příznačná tematika a emotivita (otevřená syrová krajina, biblické a mytické symboly), nesla stopy baroknosti (kontrastovost, specifický vztah k Bohu a s ním související sebeironie).
Už s druhou sbírkou Viděl jsi, že jsi (Petrov, 1998) se Kolmačkova poetika mění směrem k civilnosti. Přichází zintimnění, lyrické dění se začíná přesouvat do uzavřeného prostoru a středobodem Kolmačkova světa se poprvé začíná stávat rodina; zásadní místo nově zaujímá vztah k ženě a k dítěti. Expresívnost, která byla příznačná pro prvotinu, je ve druhé sbírce pozvolna střídána oproštěností, leckde až lapidárností a strohostí.
Načrtnutý odklon od expresivity a stylizace směrem k civilnosti nově vydané Moře (Triáda, 2010) potvrdilo a snad i dovršilo. Jde o dosud nejintimnější Kolmačkovu sbírku, která je zároveň výrazově střídmá a vyrovnaná. Vysílání: 11.5., 14.31 hod., ČT2.

Čtenářský deník... Pavel Švanda: Krajina s trnem v oku
Brno čtyřicátých let dvacátého století je hlavním dějištěm novely prozaika, novináře, esejisty a komentátora Pavla Švandy. Vyprávění o vzdálené minulosti spojované s tragicky zemřelým kamarádem se v této koláži prolíná s dopisy psanými v současnosti a adresovanými právě tomuto příteli a s úryvky pamětí historických osobností 18. a 19. Století. Tento „insitní román s dopisy mrtvému a příhodami a povahami Rudolfa Straky, Josefa Nemovitého, Karla Otakara, Nicolase Chamforta, Marcelina de Marbota a dalších lidských hlasů“, jak zní podtitul knihy, představí divadelní režisér Matěj T. Růžička. Vysílání: 14.5., 13.45 hod., ČT2; Opakování: 20.5., ČT2.

Jana Eyrová (3/4)
V úvodu třetího dílu přijíždí Jana Eyrová k paní Reedové, své opatrovnici, která ji kdysi odložila do sirotčince, a která je nyní na smrtelné posteli. Od umírající, která chce ulevit svému svědomí, se dívka dozvídá, že ji před třemi lety její strýc chtěl adoptovat a odkázat jí celý majetek. Po smrti tety, které její činy odpustila, se Jana vrací na panství Thornfield. Radost nad jejím návratem neskrývá Edward, který jí vyjeví své skutečné přání: poprosí Janu o ruku. Svatební obřad je ale v rozhodující chvíli narušen skandálním sdělením advokáta: sňatek nemůže být právoplatný, neboť Rochester je již jednou ženat. Edward trpí a přizná Janě vše, co dosud tajil. Nešťastná Jana narychlo opouští panství. Vysílání: 15.5., 11.00 hod., ČT1; Opakování: 16.5., ČT1.

8.5.2011 22:05:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Boxér

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše ...celý článek


Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog ...celý článek


Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Louis Trintignant

Atentát v Paříži

Atentát v Paříži
Jean-Louis Trintignant, Gian-Maria Volonté a Michel Piccoli v hlavních rolích dramatu insp ...celý článek


Kukuřičný ostrov oceněný Křišťálovým glóbem

Kukuřičný ostrov

Kukuřičný ostrov
Život dědy a vnučky na úrodném ostrůvku uprostřed řeky Inguri – dárkyně života, ale ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Vídeňští filharmonici vzdají hold Bedřichu Smetanovi

Koncert v parku zámku Schönbrunn (Foto: Niklas Schnaubelt)

V pátek 7. června zvou Vídeňští filharmonici na 21. ročník svého tradičního Letního nočního koncertu v kulisác celý článek

další články...