zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 11. týden

Karel Gott

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Co takhle dát si Gotta
"Zdá se, že jediná jistota, která nám ještě zbyla, je Karel Gott" říká hned v úvodu Marek Eben. Ano, Karel Gott i přes veškeré proměny našeho hudebního světa je u diváků v naprosto výjimečném a jedinečném postavení. Těžko bychom hledali osobnost, která by zůstávala tak dlouho oblíbená a respektovaná.
Česká televize připravila v roce 1999 střihový pořad z nejúspěšnějších písniček, scének a vyprávění, jako dárek jubilantovi k šedesátým narozeninám.
Mohli jste vidět a slyšet Karla Gotta od jeho začátků, jeho živá vystoupení na koncertech a sledovat jeho profesionální a stále stoupající pěvecké výkony.
Rádi Vám tento umělecký zážitek znova zopakujeme. Vysílání: 16.3., 22.10 hod., ČT1.

...a tuhle znáte?
Dechový orchestr mladých při Základní umělecké škole Vítkov už existuje přes 50 let. Hudební tradice na zdejší ZUŠ je vskutku dlouholetá. V roce 1960 zde založil a vedl orchestr František Šustek ze Spálova, po něm následovali František Škapa a Jan Vočka. Nejvíce však dechovku proslavil Vojtěch Bublík (stál v čele orchestru v letech 1974–2008). Od roku 2008 se dirigentství ujal Miroslav Bučánek.
Současnou podobu tvoří hráčská základna asi 55 hráčů různých věkových kategorií. V repertoáru orchestru jsou typické skladby dechovky, ale i světové melodie, směsi populární a známé hudby a náročné skladby v moderní instrumentaci.
Orchestr účinkoval na evropském festivalu hudeb FIJO Cheb v r. 2004. Zlaté pásmo z Móru z Maďarska, ocenění pochodové show z Roncone z Itálie jsou dalšími světlými body z nedávných let. Dále se koncertovalo také v Polsku, Německu, Rakousku, Lotyšsku a na Slovensku. Hudebníci z těchto zemí byli také hosty ve Vítkově.
V roce 2008 zahájila ZUŠ Vítkov spolupráci v rámci Programu celoživotního učení Comenius s dalšími školami v Polsku, Rumunsku, Turecku a Španělsku. Projekt v našich podmínkách si kladl za cíl zapojit žáky všech vyučovaných oborů. Pro školní léta 2011–2013 byl schválen další projekt s názvem "Our past shapes our future", který bude naplňován ve spolupráci se školami v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Anglii a Turecku.
Vysílání: 17.3., 09.45 hod., ČT2; Opakování: 22.3., ČT2.

Dokumentární klub Josef Berg a jeho snění
Josef Berg byl umělcem mnoha žánrů. Jeho tvůrčí osobnost se stala fenoménem brněnské avantgardy. Přestože si jej většina pamětníků i kulturních zasvěcenců pamatuje jako hudebního skladatele a spolutvůrce výrazné epochy brněnské hudební historie, nový dokument Anny Babjarové a Jakuba Kořínka v Bergovi nachází především manického grafomana s neobvyklým literárním rukopisem, dramatika, básníka, fejetonistu, performera a především notorického potížistu. Osou dokumentu je jeho podivuhodná skladba s názvem Snění, jejíž nastudování sledujeme od začátku až do konce. I když byl Berg autorem velkého množství skladeb, těch vyzrálých nebylo mnoho. A přesto je stále čtyřicet let po své smrti přítomen v brněnském kulturním životě. Nejvíce se otiskl jeho charakteristický rukopis do jevištních děl, zejména komorních oper, které provokovaly, bavily a dokonce anticipovaly vývoj kultury v následujících dekádách. V průběhu měsíce března 2012, v době jeho osmdesátého pátého výročí jeho narození, považujeme za nutné provést pokus o portrét Bergovy osobnosti v její celé šíři.
Vysílání: 17.3., 22.10 hod., ČT2; Opakování: 21.3., ČT2.

Abbey Road: Live III. (1/12)
Slavná londýnská nahrávací studia ABBEY ROAD mají genia loci; vznikla zde už třetí řada dvanáctidílného cyklu záznamů vystoupení světových individualit a skupin pop music. Záznamy snímaly pětatřicetimilimetrové kamery a v premiéře cyklus "Live from Abbey Road" s velkým ohlasem uvedla britská stanice Channel Four.
V každé z osmačtyřicetiminutových částí se třemi skladbami a svými glosami představí tři sólisté nebo skupiny. Studia Abbey Road zůstanou navždy spojena se skupinou The Beatles; vždyť dostali název podle jejich předposledního alba. Během existence Beatles tam vznikly téměř všechny jejich nahrávky. Štafetu po Beatles převzali Pink Floyd, kteří zde nahráli album The Dark Side of the Moon. V sedmdesátých letech zde začali nahrávat i umělci, kteří nepatřili ke společnosti EMI, například Spandau Ballet, Simple Minds, Kirsty MacColl, XTC a Mike Oldfield. Dvanáctidílný cyklus producenta Michaela Gleasona představí šestatřicet pojmů současné moderní hudby.
Vysílání: 17.3., 01.25 hod., ČT2; Opakování: 19.3., ČT2.

10.3.2012 07:03:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda
Moje hudba, moje rodina, moje víra, můj život. Dokument o zpěvačce, jejíž p ...celý článek


Hudební tipy 23. týden

Blízká setkání Václava Neckáře

Bohemia JazzFest 2022 (1/2)
Ohlédnutí za 17. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světo ...celý článek



Časopis 22 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St celý článek

další články...