zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo žije! 40. týden

Režisér Ladislav Smoček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Léda s labutí & Páni Glembayové. Komedie o manželství v režii L. Smočka a s P. Nárožným v hlavní roli, která pro česká jeviště znovuobjevila chorvatského dramatika Miroslava Krležu. Slavná bratislavská inscenace Pánů Glembayů z osmdesátých let s L. Chudíkem, E. Vášáryovou a M. Hubou v hlavních rolích a nové nastudování této hry s T. Töpferem, D. Havlovou a M. Hubou v roli režiséra v Divadle na Vinohradech. Režie M. Kučera
I když se česko–chorvatské vztahy už pro mnoho generací odehrávají především na bázi letních pobytů u moře, bývaly doby, kdy existovaly velmi úzké vztahy i na poli kulturním. A tak se stalo, že třeba zřejmě nejvýznamnějšího chorvatského spisovatele a dramatika 20. století Miroslava Krležu objevil československý kulturní svět mnohem dříve než ostatní Evropa. Jeho prózy se v českém překladu objevily už ve 30. letech 20. století, kdy byly u nás také poprvé uvedeny jeho hry glembayovského cyklu. Jejich další uvádění pak probíhalo v jakýchsi vlnách, které odrážely aktuální postoj zemí východní bloku k Titově Jugoslávii.

Přesto mají Páni Glembayové, nejznámější hra cyklu, za sebou několik zajímavých a ve své době slavných nastudování (v pražském Komorním divadle v 60. letech, v Tylově divadle v 70. letech a v 80. letech na Malé scéně Slovenského národního divadla).
Nové tisíciletí objevilo dramatika Krležu díky Ladislavu Smočkovi, který v Činoherním klubu uvedl v české premiéře poslední část glembayovského cyklu, původně drama, ale v i inscenaci Činoherního klubu vtipnou, ač trpkou komedii o manželství Léda (s labutí).
O tom, že dílo Miroslava Krleži je i dnes živé, svědčí dále třeba také inscenace Martina Kušeje V agónii uváděná na Wiener Festwochen v roce 2013 anebo nové vydání sedmisvazkových Spisů Miroslava Krleži, které vyšlo v loňském roce zásluhou Dušana Karpatského a Ireny Wenigové, díky jejichž překladům se tento velikán chorvatské literatury dostával od šedesátých let k českým čtenářům a divákům.
Nejnověji zařadilo na svůj repertoár Pány Glembaye pražské Divadlo na Vinohradech, kde je režíroval Martin Huba, který před téměř třiceti lety hrál v bratislavské inscenaci postavu Leona Glembaye.
Vysílání: 30.9., 22.10 hod., ČT art; Opakování: 01.10., ČT art., 05.10., ČT art

28.9.2014 10:09:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Tři životy Vladimíra Pucholta

Vladimír Pucholt

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu p ...celý článek


Divadelní tipy 23. týden

Olga (Horrory z Hrádečku)

Neobyčejné životy - Luděk Sobota
Životní a profesní příběh jednoho z nejvýraznějších českých komediálních h ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Piš, Kafka, piš!

Piš, Kafka, piš!
Franz Kafka a jeho dílo s groteskní nadsázkou a humorem. Zachycením pozadí vzniku originál ...celý článek


Divadelní tipy 22. týden

Petr Kostka

Písničky Vinohradských
Zpívají herci Divadla na Vinohradech: J. Hanzlík, P. Haničinec, M. Stropnický, G. Vr ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku celý článek

další články...