zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Gabriely Vránové

Gabriela Vránová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Gabriely Vránové
Známá herečka těžce nesla ztrátu blízkých i vynucený odchod z pražského Divadla na Vinohradech, kam se naštěstí mohla opět vrátit. Připravili: O. Kepka, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová (Premiéra). Gabriela Vránová patří mezi herce, kteří „žijí, dokud hrají“. Je z generace, která divadlo uctívá, pro divadlo byla schopná udělat cokoli. Když v roce 1962 přestoupila z angažmá ve Státním divadle v Ostravě, kde předtím bydlela, do pražského Vinohradského divadla, nemohla takovou dálku dojíždět, jenže byt byl v nedohlednu. Proto žila pět let v divadelních dílnách, jen aby na prestižní scéně mohla hrát. I později šlo mnohdy stranou všechno včetně péče o rodinu, když zavolalo jeviště.

Láska k divadlu i poezii ji provázela od dětství. Narodila se na Slovensku, otec byl pedagog a katolický básník. Přesto si porozuměli až tehdy, kdy Gabriele bylo dvacet let. Rodinné klima totiž poznamenalo zatčení otcova bratra, faráře Aloise Vrány, obviněného z velezrady a odsouzeného k jedenácti letům žaláře. Otec Gabriely byl sesazen z místa a nervozita z budoucnosti a křik byly na denním pořádku. Gabriela i její sourozenci to těžko snášeli. Odchod na JAMU byl svým způsobem útěkem do světa snů a představ. Gabriela je i díky slovensko-maďarskému původu své maminky velmi emoční, ochranitelská, bojovná, má sklon k velkým gestům i prudkým reakcím. Ztráty a nejistota ji velmi silně zasahují. Těžce prožívala předčasnou smrt bratra, srovnat se musela i s emigrací nejmladší sestry. Po tom všem ji to, že jí nebyla prodloužena smlouva v „jejím“ divadle, zasáhlo víc, než čekala. Následně začala mít velké zdravotní obtíže. Následkem stresu se dostavila silná srdeční arytmie a kolaps. Musela být hospitalizována, přičemž lékaři katetrem zajistili průchodnost cév vedoucích k srdci a poté jí voperovali kardiostimulátor.
Přestože se v průběhu dalších let ozvali režiséři, aby hostovala na jiných scénách, přišla i nabídka k natáčení a působila jako pedagožka, když se jí v roce 2012 ozval nový ředitel Vinohradského divadla Tomáš Töpfer a nabídl jí návrat do Vinohradského, prožívala šok podruhé. Už nečekala, že ještě někdy do tohoto divadla vstoupí. Dnes zde opět hraje, srší elánem a – jak sama říká – je zase doma.
Vysílání: 20.11., 21.00 hod., ČT1
Opakování: 21.11., ČT1., 22.11., ČT1., 24.11., ČT1

8.11.2015 09:11:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 23. týden

Olga (Horrory z Hrádečku)

Neobyčejné životy - Luděk Sobota
Životní a profesní příběh jednoho z nejvýraznějších českých komediálních h ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Piš, Kafka, piš!

Piš, Kafka, piš!
Franz Kafka a jeho dílo s groteskní nadsázkou a humorem. Zachycením pozadí vzniku originál ...celý článek


Tři životy Vladimíra Pucholta

Vladimír Pucholt

Tři životy Vladimíra Pucholta
Dokumentární film o zásadních životních posunech herce, který se na vrcholu p ...celý článek


Divadelní tipy 22. týden

Petr Kostka

Písničky Vinohradských
Zpívají herci Divadla na Vinohradech: J. Hanzlík, P. Haničinec, M. Stropnický, G. Vr ...celý článek



Časopis 22 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St celý článek

další články...