zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sláma symbol nevěry

Vlasta Žehrová (Helen) a Ernesto Čekan (Tom MacKenzie) v jedné ze snových scén. V pozadí Otakar Brousek ml. (Richard Sherman).

  

Filmová komedie Slaměný vdovec proslavila v padesátých letech scénaristu George Axelroda, nejen díky svému obsahu, ale světoznámé fotografii hlavní představitelky Marilyn Monroe. Režisér Jiří Fréhar ke konfrontaci s filmem říká: "My jsme se daného tématu chopili trochu z jiné strany, a oproti filmu jsme hlavního hrdinu nechali dojít..., přijďte uvidíte.".
Divadlo ABC uvedlo v premiéře komedii Tak bacha, hochu aneb Slaměný vdovec (The Seven Year Itch) dne 8. dubna 2000.

Diváci rozhodně nemusí odmítnout pozvání do blíže nespecifikovaného amerického dvougeneračního bytu. Role hostitelů se ujali Richard Sherman (Otakar Brousek ml.), jeho žena Helen (Valsta Žehrová) a dívka (Kamila Špráchalová). Eva Brodská, autorka výpravy, vybavila interiér v moderních elipsovitých liníích.
Kvalitu inscenace určila nejen práce ve snových rovinách, kdy režisér Fréhar využil změny světelné intenzity, ale i ocenitelný nápad mluvení nemluvení, kdy druhá osoba, která není součástí snu, ale reality, pouze artikuluje beze slov. Rovněž hudební doprovod vkusně dotváří danou atmosféru.
Příběh se řadí mezi vděčná a lákavá témata. Otakar Brousek ml. k tématu dodává: "Pravděpodobně každý muž se alespoň jedenkrát v životě nad tímto pokušením zamyslel, pokud jej nezrealizoval. Když máte ještě takové technické zařízení, jakým je propojení obou bytů v případě naší hry, co k tomu dodávat.".
Helena, Richardova manželka, odjíždí spolu se synem na letní byt a Richard Sherman zůstává v parném velkoměstě pracovat. Ricky, pětiletý syn, neopomene humorně dodat: "Chudák tatínek.", zvláště, když otec nesmí kouřit a musí se oddat léčebným kůrám. Následující obrazy, kdy Sherman v bytě osiří, jsou až zbytečně dlouhé, a nuda je opravdu nudná.
V příběhu Shermana se vyskytnou ve snových rovinách další ženy s nimiž se snad potkal anebo o nich sní. Tyto "přítelkyně" charakterizují různé ženské sexuální typy. Sekretářka - známost z vypočítavosti, Helenina přítelkyně - milenka nymfomanka, mladá Francouzska - trocha romantiky neuškodí, a dáma v negližé. Posledně jmenovanou ztvárnil Jan Sekyra, bohužel tato postava se stala naprosto falešnou a rádoby poplatnou módě trasvestitů, naprosto degradující sexuální apetit Shermana.
Zdánlivě jednoduchá postava Shermana - nevěrného muže dobře sedla Otakaru Brouskovi. Nejenže mistrně hraje na klavír, ale dává divákovi nahlédnout, jak nelehké je se rozhodnout. Boj živočišnosti s lidskostí představuje náročné dilema.
Obě ženské postavy kontrují se vší ženskou rafinovaností. Helena s jistotou manželky a "dívka" s touhou poznat nepoznané. Pravé jádro nevěry ve hře není odhalené, přeci jen k danému aktu je vždy potřeba souhlas obou. Zda hlavní vinu nese muž nebo milenka, a jak se daná milenka cítí po činu...Náznakové odpovědi se snaží přinést postava potrhlého psychiatra Brubakera.
Diváci, dejte si pozor pouze v případě námětu hry, koupě vstupenek se bát nemusíte. Jaj, jěště něco, pád kořenáče s rajčaty není nic příjemného, pokud místo dopadu je váš balkón, a příčinou hezká sousedka... Jo, hoši bacha... TAK BACHA, HOCHU aneb SLAMĚNÝ VDOVEC; George Axelrod. Režie Jiří Fréhar, překlad a úprava Jiří Strnad, dramaturgie Kateřina Fixová, asistent dramaturgie Luděk Horký, scéna a kostýmy Eva Brodská, choreografie Marcela Benoniová, hudební spolupráce: Dalibor Gondík.
Osoby a obsazení> Richard Sherman, Richardův vnitřní hlas (Otakar Brousek ml.), Dívka, Dívčin vnitřní hlas (Kamila Špráchalová), Dr. Brubaker, psychiatr (Stanislav Lehký), Helen, Richardova manželka (Vlasta Žehrová), Ricky, Richardův pětiletý syn (Jakub Heřmánek/Jan Řehořka - členové Dětského dramatického souboru Ty-já-tr (DDM Praha 7)), Morrisová, Richardova sekretářka (Hana Doulová), Rita, přítelkyně Helen, zaměřením nymfomanka (Monika Schullerová j.h.), Marie Čertvíjaksejmenovala, mladá Francouzka (Martina Delišová), Tom MacKenzie, spisovatel (Ernesto Čekan), Dáma v negližé (Jan Sekera), Hlas rozhlasového reportéra (Dalibor Gondík).

19.6.2000 | rubrika - Recenze

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Recenze

KYTICE, MY HOMELAND: Universum MATKY

KYTICE, MY HOMELAND (Divadlo Vzlet)

Erbenova KYTICE se dočkala další dramatizace, tentokrát ji v premiéře uvedlo Divadlo Vzlet. Pod režií a úpravo ...celý článek


Recyclus coitus: neotřelé a mladé vidění světa

Recyclus coitus (Maso krůtí)

Divadelní soubor Maso krůtí představil v prostoru NoD svůj nový projekt RECYCLUS COITUS. Název projektu nemohl ...celý článek


EGBDF: nevšední a hluboký zážitek

Zdeněk Lambor a Pavel Vacek (EGBDF)

Městské divadlo Zlín je známé svou objevnou dramaturgií a častým uváděním českých novinek. Inscenace EGBDF (KD ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše celý článek

další články...