zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rok 2022 pohledem patnácti festivalů klasické hudby

MHF Český Krumlov

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Asociace hudebních festivalů České republiky se ohlíží za uplynulým rokem a přináší souhrnné statistiky kulturních akcí, jež uspořádali její členové. Asociace reprezentuje patnáct významných českých festivalů klasické hudby, které svým programem rozeznívají území celé České republiky a termínem konání naplňují kalendář celého roku – jako např. mezinárodní hudební festivaly Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Český Krumlov, Harmonia Moraviae a další.

„V roce 2022 festivaly sdružené v Asociaci hudebních festivalů České republiky nabídly 308 koncertů, kterých se zúčastnilo 111 tisíc diváků. Celkové tržby za vstupné dosáhly téměř 60 mil. Kč,“ sumarizuje Pavel Trojan, prezident Asociace. „Po dvou letech výrazně poznamenaných pandemií nás těší, že diváci opět touží po kvalitních koncertech. Byť se čísla u většiny festivalů nevrátila na úroveň před pandemií, očekáváme, že by k tomu mohlo dojít v roce 2023 – jak ostatně indikují statistiky některých festivalů, které již zahájily předprodej na příští rok,“ doplňuje Trojan.

Festivalové vrcholy roku 2022 (výběr):

Pražské jaro: Dvojitý debut dirigenta Françoise-Xaviera Rotha, který se představil se dvěma svými orchestry – francouzským Les Siècles a orchestrem Gürzenich z německého Kolína nad Rýnem. Jeho podání děl Francka, Debussyho a Strausse může změnit, jak se na interpretace děl těchto autorů budeme v budoucnu dívat.
Smetanova Litomyšl: Mrazivě aktuální spojení Kabeláčovy passcaglie Mysterium času se Šostakovičovou Leningradskou symfonií v provedení Českou filharmonií s Jakubem Hrůšou.
MHF Český Krumlov: Zahajovací koncert na jezírku v zámeckém parku. Zazněla Vodní hudba a hudba k ohňostroji od G. F. Händela za doprovodu Jihočeské filharmonie pod taktovkou Vojtěcha Spurného.
Dvořákův festival: Závěrečný koncert festivalu A. Dvořák – Stabat Mater v Mělníce.
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram: Po 46 letech přijela do Příbrami Česká filharmonie, která festival zahájila.
Smetanovské dny: Zahajovací koncert festivalu Smetanovské dny – Plzeňská filharmonie vedená Chuheiem Iwasakim doprovodila rakouského houslistu Albana Beikirchera, který zahrál Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 26 Ermanna Wolf-Ferrariho. Ve druhé polovině koncertu zazněla Dvořákova Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“.
České doteky hudby: Ivan Ženatý – jubilejní koncert se světovou premiérou díla Juraje Filase (dirigent Leoš Svárovský a Filharmonie Bohuslava Martinů) a ISHA trio na Novoměstské radnici s díly nejen soudobých autorů (L. Janáček, B. Martinů, A. Dvořák, I. Medek, P. Graham, M. Štědroň, J. Pelikán, S. Medková).
MHF Petra Dvorského: „Kantáta – tanec šílených“ – Hudba protestantského skladatele J. S. Bacha v dramatickém kontrapunktu propojila text básně českého židovského prozaika, publicisty a scenáristy Arnošta Lustiga.
Dvořákova Olomouc: Světová jevištní premiéra komorní opery DURST v alternativních prostorách loftu olomouckého Telegraphu (skladatel Robert Jíša, spisovatelka Elke Laznia, choreografka Linda Samaraweerová).
Hudební festival L. van Beethovena: 26. 5. 2022 Dům kultury Teplice, Adam Plachetka – basbaryton, Severočeská filharmonie Teplice, Tomáš Brauner – dirigent
České kulturní slavnosti: Christian Leotta – klavír, Barocco sempre giovane – Lukasz Dlugosz – flétna
Pardubické hudební jaro: Zahajovací koncert festivalu – provedení Čtvera ročních dob A. Vivaldiho a Čtvera ročních dob v Buenos Aires A. Piazolly. Hrál Josef Špaček a residenční soubor festivalu Barocco sempre giovane.

Očekávané festivalové události roku 2023 (výběr):

Pražské jaro:Rezidenčním umělcem Pražského jara bude violista Antoine Tamestit, kterého si diváci budou moci vychutnat na čtyřech koncertech. V čele Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu se představí Daniel Harding, Essenští filharmonikové přijedou se svým šéfdirigentem Tomášem Netopilem. V čele českých orchestrů stanou poprvé John Adams a Klaus Mäkelä. Festival naváže na tradici závěrečných koncertů s programem Beethovenovy „Deváté“ pod taktovkou Christopha Eschenbacha.
Smetanova Litomyšl: Gurrelieder Arnolda Schönberga v mezinárodním provedení – Michael Weinius, Susanne Bernhard, Štěpánka Pučálková, Kevin Conners, Yngve Soberg, Dietrich Henschel, Český filharmonický sbor Brno, Slovenský filharmonický sbor, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr Norského rozhlasu, dirigent Petr Popelka.
MHF Český Krumlov: Zahajovací koncert 32. ročníku nabídne díla francouzských romantických a impresionistických skladatelů. Dílo Bolero bude ztvárněno také tanečně jedním z nejvýznamnějších tanečníků Jiřím Bubeníčkem. Koncert odehrávající se mezi korunami stromů v romantické zámecké zahradě. Celý koncert umělecky umocněn bohatou scénografií.
Dvořákův festival: Nový program festivalu – „S Dvořákem na Labi i Vltavě“, tedy týdenní plavba na hotelové lodi s koncerty v městech na Labi a Vltavě.
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram: Zahajovací koncert 54. ročníku a orchestr Wiener Concert-Verein.
Smetanovské dny: Festival zahájí Norimberští symfonikové, které bude od klavíru dirigovat Howard Shelley. Na programu Ludwig van Beethoven – Egmont, předehra k tragédii J. W. Goetha, op. 84, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 a Edward Elgar – Enigma, variace na vlastní téma pro orchestr, op. 36.
České doteky hudby: Rudolfínské reflexe – slavnostní zahajovací gala koncert. Thomas Hampson – baryton, Claude Villaret – dirigent, Filharmonie Bohuslava Martinů, Marek Vašut – moderátor. Zazní mj. dílo současné české skladatelky Sylvie Bodorové (*1954) Lingua angelorum (Jazyk anděla), písňový cyklus pro sólový hlas a velký symfonický orchestr na italské, latinské, osmanské, španělské, anglické, jidiš, hebrejské, české a německé sonety, verše a texty.
MHF Petra Dvorského: „Zahajovací galakoncert – Čtyři tenoři“ – Tři tenoři už na festivalu společně vystoupili, v jubilejním ročníku ještě jednoho přidáme. Typickým italským repertoárem, tak velmi blízkým Petru Dvorskému, zahájí oslavu festivalového jubilea.
Dvořákova Olomouc: Z ekonomicko-provozních důvodů nebudeme festival v r. 2023 pořádat.
Hudební festival L. van Beethovena: 22. 6. 2023 Ramon Vargas – tenor, Severočeská filharmonie Teplice, Charles Olivieri-Munroe – dirigent
České kulturní slavnosti: Jiří Vodička – housle, David Mareček – klavír, Český filharmonický sbor Brno, Petr Fiala – sbormistr
Pardubické hudební jaro: Spolupráce Národního dechového orchestru a vycházející trumpetové hvězdy Seliny Ott.

16.1.2023 11:01:16 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Časopis 10 - sekce

DIVADLO

Andrew Scott a jeho herecká masterclass

Andrew Scott (Váňa) / (Foto: Marc Brenner)

Strýček Váňa, tragikomedie Antona Pavlova Čechova o planých nadějích a naivních iluzích, patří k nejznámějším celý článek

další články...

HUDBA

Legendy The Congos a The Gladiators, míří do Prahy

The Congos

Všichni milovníci reggae by si měli do kalendářů zapsat datum 11. června 2024. V tento den totiž nechtějí prop celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Královna skla a oceli Eva Jiřičná výročí

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná
Životní příběh světoznámé architektky, která je královnou skla a oceli, a navíc v těchto dnech celý článek

další články...